Shop

Sesamfrö svarta L

148 kr
156 kr /kg

Svarta sesamfrön uppskattas främst i japanskt och i indiskt kök. De används i marinader, inläggningar och såser, men även som dekorering i nudelsallader, risrätter med grönsaker och sushi.

Förpackning: 950 g

Artikelnr: 395 Kategori: Etikett: Varumärke:

Även i små mängder är svarta sesamfrön en riklig källa till vitaminer och nyttiga fettsyror. Jämfört med vita sesamfrön innehåller svarta sesamfrö 60% mer proteiner. De små fröna är även en riktig kalciumbomb – de innehåller mer kalcium än mjöl och ägg! Den djupa, svarta färgen beror på att de är oskalade till skillnad från de vita. Med svarta sesamfrön kan man dekorera risrätter, nudelrätter, tofu samt fiskrätter. De är även ett måste i kryddlådan när man vill unna sig lite hemlagad sushi.

Används till:  Sushi, fisk- och risrätter, sojabönspasta, nudelsallader, sallader, auberginer, spenat, tofu, müsli, honung, nötter, bröd, desserter och yoghurt.
Ingredienser: Sesamfrön

Förpackning: 1,5 liter
Total hållbarhet: 24 månader
Förvaras: Torrt och svalt
Återvinning: Sorteras som plastförpackning. Ambrozia´s burkar är gjorda av PET 01 dvs de är mycket lätta att återvinna. För att underlätta för återvinningscentralen så ber vi er att ta av locket då det återvinns separat.

Vikt ,95 kg

Du kanske också gillar...

Vanliga frågor om Sesamfrö svarta L

Vad används Sesamfrö svarta L till?

Sesamfrö svarta L används till Sushi, fisk- och risrätter, sojabönspasta, nudelsallader, sallader, auberginer, spenat, tofu, müsli, honung, nötter, bröd, desserter och yoghurt.

Vad innehåller Sesamfrö svarta L?

Ingredienser: Sesamfrön.

Hur länge håller Sesamfrö svarta L?

Total hållbarhet är 24 månader vid rätt förvaring.

Hur ska Sesamfrö svarta L förvaras?

Förvaras torrt och svalt.

Kan restauranger och storkök beställa Sesamfrö svarta L?

Ja. Ambrozia är grossist och levererar Sesamfrö svarta L till restaurang, storkök, bageri och konditori i hela Sverige. Fakturabetalning erbjuds för företagskunder.

0

Köps ofta tillsammans med denna