Shop

Vitlök finhackad L

168 kr
168 kr /kg

Finhackad vitlök är en lätthanterlig variant av den omtycka smaksättaren som är oumbärlig i nästan alla matsammanhang. Den ger rätter en fyllig smak och en krispig konsistens.

Förpackning: 1 kg

Artikelnr: 396 Kategori: Etikett: Varumärke:

Vitlökens kraftiga doft och smak kan antingen älskas eller avskys. Det är dock sällan som vitlöken används utan kompletterande kryddor och örter. Dess arom samspelar nämligen i olika smakkombinationer, speciellt med kött, fisk, skaldjur och grönsaker av alla slag. Vitlöken passar även utmärkt i buljonger, soppor, marinader, såser och dippar av alla de slag. Ambrozias hackade vitlök kan utan problem ersätta färska vitlöksklyftor eftersom den behåller sin kraftiga smak väldigt länge och frigör sin arom först när den fräses eller värms upp.

Används till: Marinader, dressingar, kött-, fisk-, skaldjurs- och grönsaksrätter, grytor, gratänger, bönor, sallader och soppor.
Ingredienser: Vitlök

Förpackning: 1,5 liter
Total hållbarhet: 24 månader
Förvaras: Torrt och svalt
Återvinning: Sorteras som plastförpackning. Ambrozia´s burkar är gjorda av PET 01 dvs de är mycket lätta att återvinna. För att underlätta för återvinningscentralen så ber vi er att ta av locket då det återvinns separat.

Vikt 1 kg

Du kanske också gillar...

Vanliga frågor om Vitlök finhackad L

Vad används Vitlök finhackad L till?

Vitlök finhackad L används till Marinader, dressingar, kött-, fisk-, skaldjurs- och grönsaksrätter, grytor, gratänger, bönor, sallader och soppor.

Vad innehåller Vitlök finhackad L?

Ingredienser: Vitlök.

Hur länge håller Vitlök finhackad L?

Total hållbarhet är 24 månader vid rätt förvaring.

Hur ska Vitlök finhackad L förvaras?

Förvaras torrt och svalt.

Kan restauranger och storkök beställa Vitlök finhackad L?

Ja. Ambrozia är grossist och levererar Vitlök finhackad L till restaurang, storkök, bageri och konditori i hela Sverige. Fakturabetalning erbjuds för företagskunder.

0

Köps ofta tillsammans med denna